left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij
Wybierz

Rewal – położenie, atrakcje, turystyka, historia, zabytki

Rewal od wielu lat utrzymuje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miejscowości nadmorskich. Dość napisać, że tylko w lipcu i sierpniu 2023 roku z noclegów w Rewalu skorzystało ponad 112 tys. turystów – to trzeci wynik na całym wybrzeżu Bałtyku. Ogromna popularność Rewalu nie jest oczywiście dziełem przypadku. Miejscowości sprzyja korzystne położenie, atrakcyjne zaplecze turystyczne, bogata historia oraz dobra baza noclegowa. Dowiedz się więcej o Rewalu i przekonaj się, dlaczego warto go odwiedzić.

Gdzie leży Rewal?

Rewal to niewielka, ale urokliwa miejscowość nadmorska położona w północno-zachodniej Polsce, na Wybrzeżu Trzebiatowskim, w województwie zachodniopomorskim. Jest częścią popularnego pasa nadmorskiego, który przyciąga turystów pięknymi plażami i malowniczym krajobrazem.

To warto wiedzieć:

Rewal stanowi centralną część gminy Rewal, współtworzonej przez kilka mniejszych miejscowości, takich jak Pobierowo, Pogorzelica, Niechorze czy Śliwin.

Położenie Rewala to spory atut tej miejscowości i jeden z powodów, dla których jest ona tak chętnie odwiedzana przez polskich (i nie tylko) turystów. Oto przykładowe odległości i czasy dojazdu z kilku miast w Polsce:

  • Poznań – pokonanie około 350 kilometrów nie powinno zająć więcej niż 3 godziny;
  • Szczecin – do pokonania mamy około 110 kilometrów, co zrobimy w czasie około 1 godziny i 15 minut;
  • Bydgoszcz– trasa mierzy około 290 kilometrów i pokonamy ją w czasie około 4 godzin;
  • Zielona Góra– 300 kilometrów przejedziemy w znacznej mierze wygodną drogą ekspresową S3, co zajmie około 3 godzin.

Historia Rewala

Historia tej nadmorskiej miejscowości jest bardzo bogata. Pierwsze wzmianki o Rewalu pochodzą z XIII wieku. Wiadomo jednak, że te tereny były zamieszkiwane już znacznie wcześniej, czemu sprzyjało dogodne położenie Rewala (względy bezpieczeństwa) oraz bezpośrednia dostępność morza.

Historia Rewala jest związana głównie z rybołówstwem, natomiast już od połowy XX wieku miejscowość zaczęła zyskiwać na znaczeniu, jako atrakcyjne miejsce pobytów turystycznych, szczególnie dla dzieci i młodzieży (w okresie PRL-u powstały tam liczne ośrodki kolonijne).

Dziś Rewal stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych nadmorskich gmin w Polsce, również przez turystów zagranicznych, m.in. z Niemiec i Czech.

Atrakcje Rewala

Magnesem, który najsilniej przyciąga do Rewala, jest bajeczne położenie. Miejscowość znajduje się na klifie, co jest charakterystyczne dla tej części polskiego wybrzeża. Jeśli istotą turystyki jest dla Ciebie napawanie się bajecznymi widokami, uwielbiasz kontemplować Bałtyk i wsłuchiwać się w szum morza, to naprawdę trudno o lepszą propozycję wyjazdową.

Oczywiście na tym lista atutów Rewala się nie kończy. Poza widokami i szerokimi, piaszczystymi plażami, miejscowość i jej bezpośrednie okolice oferują także szereg innych atrakcji, by wymienić tylko:

  • Latarnię Morską w Niechorzu–  to jedna z największych atrakcji regionu. Z latarni można podziwiać zachwycający widok na Bałtyk. Polecamy szczególnie w czasie pogodnego popołudnia!
  • Park Miniatur Latarni Morskich– czyli miejsce, gdzie można zobaczyć modele najpiękniejszych latarni morskich z całego polskiego wybrzeża.
  • Ruiny Kościoła w Trzęsaczu– to jedna z najważniejszych atrakcji gminy Rewal, położona zaledwie kilka kilometrów od Rewala.
  • Rejs statkiem po Bałtyku– w sezonie oferowane są liczne rejsy statkami wycieczkowymi, które umożliwiają podziwianie piękna polskiego wybrzeża z perspektywy morza.

Zabytki Rewala

Najważniejszym zabytkiem gminy Rewal są wspomniane już ruiny kościoła w Trzęsaczu, które co roku przyciągają dziesiątki tysięcy turystów. Chyba każdy, kto odwiedził tę miejscowość, ma w swoim albumie zdjęcie z ruinami w tle, które są pamiątką po gotyckim kościele wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku.

Innym godnym odnotowania zabytkiem jest kościół pw. św. Marii Magdaleny w Rewalu, który pochodzi z XIX wieku i dziś stanowi jeden z ważniejszych punktów orientacyjnych na mapie miejscowości.

Zwiedź Rewal podczas pobytu w Olivina Park

Jesteśmy przekonani, że ten artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia Rewala, czy to podczas wakacji, czy w ramach weekendowego wyjazdu z rodziną. Idealnym punktem wypadowym do zwiedzania nie tylko Rewala, ale też innych urokliwych miejscowości w tej części wybrzeża, jest kompleks domków wakacyjnych Olivina Park w Niechorzu.

Już teraz zapoznaj się ze szczegółami naszej oferty i wynajmij jeden z domków w dogodnym terminie, gwarantując sobie bardzo komfortowy pobyt w pięknym, cichym miejscu, w którym promujemy ideę wypoczynku w duchu slow tourism.

Więcej o tym, dlaczego szukając komfortowego noclegu blisko morza warto zatrzymać się w Olivina Park, przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.

Sprawdź: Amber Park Spa