left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij
Wybierz

Flora Morza Bałtyckiego – dlaczego jest tak niezwykła?

Większość osób spędzających rodzinne wakacje nad Bałtykiem czy wybierających się na wybrzeże na romantyczny weekend we dwoje, nie zaprząta sobie głowy takimi kwestiami jak flora i fauna rodzimego morza. Są to jednak bardzo interesujące zagadnienia. Czy wiesz, że np. flora Morza Bałtyckiego jest unikalna właśnie dla tego akwenu, odgrywając kluczową rolę w stabilizowaniu ekosystemu Bałtyku? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj lepiej morze, nad którym tak chętnie wypoczywasz, a które zaskakuje bogactwem podwodnego świata.

Kluczowe znaczenie flory Bałtyku

Flora Morza Bałtyckiego nie tylko jest elementarną częścią unikatowego ekosystemu tego akwenu morskiego, ale także pełni bardzo ważną funkcję z punktu widzenia podwodnej fauny. Roślinność, taka jak lasy brunatnic czy zarośla zielenic, stanowi siedlisko dla wielu gatunków ryb i bezkręgowców. Odpowiada również za oczyszczanie wód Bałtyku, minimalizując zjawisko zakwitania glonów.

Flora i fauna Bałtyku są jednak zagrożone przez niekorzystne zmiany klimatyczne, do czego wszyscy – świadomie lub nie – przykładamy rękę. Temperatura wody w Morzu Bałtyckim sukcesywnie się podnosi, podobnie jak jej poziom.

To warto wiedzieć:

Od 1995 roku poziom Bałtyku podniósł się aż o około 15 centymetrów. W przypadku, gdy wzrost ten wyniesie 1 metr, zalana zostanie część Gdańska, Nowego Dworu Gdańskiego i Elbląga, a linia wybrzeża Morza Bałtyckiego może sięgnąć… Malborka.

Charakterystyka flory Bałtyku

Flora Morza Bałtyckiego jest bardzo bogata. Wynika to z faktu, iż nasze morze cechuje się stosunkowo niskim zasoleniem oraz znacznymi wahaniami temperatury w ciągu roku. Dodatkowo rozwojowi podwodnej flory sprzyja fakt, że Bałtyk jest raczej płytkim morzem, dzięki czemu do dna dociera duża ilość światła słonecznego.

Najważniejsze okazy bałtyckiej flory

W wodach Morza Bałtyckiego znajdziemy przebogatą roślinność, a do jej głównych przedstawicieli zaliczymy:

  • Zielenice– w tym tzw. sałatę morską. Zielenice to rośliny przystosowane do niskiego zasolenia, dlatego są dominującą grupą glonów występujących w Morzu Bałtyckim. Tworzą rozległe łąki podwodne.
  • Brunatnice– tutaj za przykład może posłużyć morszczyn pęcherzykowaty. Brunatnice występują głównie w strefie przybrzeżnej i tworzą tzw. lasy morskie, które są siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt morskich.
  • Krasnorosty– przykładem krasnorostu występującego w Morzu Bałtyckim jest widlik. Krasnorosty są odporne na niższe zasolenie. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji agaru, czyli substancji używanej w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
  • Rdestnice– w Morzu Bałtyckim występują różne gatunki rdestnic, takie jak np. Potamogeton pectinatus. Rdestnice są roślinami naczyniowymi, które można znaleźć głównie w płytkich wodach i na przybrzeżnych obszarach. Tworzą gęste podwodne łąki, które stanowią siedliska dla ryb i bezkręgowców.
  • Mchy wodne– nie są może powszechne w Morzu Bałtyckim, natomiast można na nie natrafić w wodach przybrzeżnych, szczególnie przy źródłach słodkiej wody.
  • Wodorosty– w Bałtyku występuje wiele rodzajów wodorostów, które pełnią niezwykle istotną funkcję w całym ekosystemie akwenu, produkując tlen oraz stanowiąc element łańcucha pokarmowego różnych organizmów żyjących w morzu.

Na marginesie wspomnijmy również o Róży Bałtyku (róży piaskowej), która nie jest może przedstawicielem stricte flory Morza Bałtyckiego, natomiast występuje – i to powszechnie – na nadbałtyckich wydmach. Z pewnością natrafisz na nią podczas pobytu na polskim wybrzeżu.

Jak widzisz flora Morza Bałtyckiego jest niezwykle wręcz interesująca i bujna, stanowiąc kolejny powód, dla którego dobrze będzie ponownie odkryć uroki naszego wybrzeża, zwłaszcza po dłuższej przerwie. Oczywiście zapraszamy do spędzenia pobytu w Niechorzu, w kompleksie nowoczesnych, w pełni wyposażonych i bardzo komfortowych domków całorocznych Olivina Park. Wybrany domek łatwo zarezerwujesz na naszej stronie internetowej, zyskując gwarancję najlepszej ceny – i to nawet dla 12 osób!

Zajrzyj też do innych artykułów na naszym blogu, z których dowiesz się m.in., co spakować na wakacje nad morzem z dziećmi, dlaczego warto jechać nad Morze Bałtyckie, i to o każdej porze roku, a także poznasz 6 dobrych powodów, aby spróbować gry w padla.

Sprawdź: Amber Park Spa