left
right
Dorosłych
-
+
Zamknij
Wybierz

Latarnia morska w Niechorzu - imponujący symbol zachodniego wybrzeża Bałtyku

Niechorze to nadmorska miejscowość, która jest idealnym kierunkiem na rodzinne wakacje czy przedłużony weekend we dwoje. Decyduje o tym nie tylko jej korzystne położenie, które gwarantuje fantastyczne widoki, ale również szereg atrakcji: molo, plaża, deptak czy wreszcie latarnia morska w Niechorzu. W tym artykule zabieramy Cię do tej ostatniej, obiektywnie będącej jednym z najważniejszych miejsc na mapie nie tylko Niechorza, ale też całego zachodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Ruszajmy!

Garść historii

Latarnia morska w Niechorzu została wybudowana w 1866 roku, oczywiście w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w tej części wybrzeża Bałtyku. Konstrukcja latarni opiera się na prostokątnej podstawie, która przechodzi w ośmiokątną wieżę. Na narożnikach wieży znajdują się wysunięte lizeny (płaskie, pionowe występy w murze zewnętrznym), a przestrzenie między nimi zostały wyłożone jasnożółtą cegłą, co nadaje budowli unikalny wygląd.

Wieża ma wysokość 45 metrów, a to czyni ją jedną z najwyższych latarni na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

To warto wiedzieć:

Na wysokości 37 metrów znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama Wybrzeża Rewalskiego. Ten widok rekompensuje wysiłek wspinaczki po ponad 200 stopniach prowadzących na szczyt.

Latarnia morska w Niechorzu zwieńczona jest laterną i kopulastym dachem. W formie ciekawostki warto wspomnieć, że początkowo jako źródło światła używano oleju rzepakowego, którego zużycie wynosiło aż 1500 kilogramów rocznie.

W 1945 roku, podczas II wojny światowej, latarnia została uszkodzona przez pocisk artyleryjski, który zniszczył jej układ optyczny. Wycofujące się wojska niemieckie zaminowały budynek, ale na szczęście miny zostały odnalezione i usunięte, co uchroniło latarnię przed zniszczeniem. W 1948 roku przywrócono latarni pełną funkcjonalność, a w 2000 roku przeprowadzono generalny remont całego obiektu.

Współczesna funkcja

Obecnie latarnia morska w Niechorzu nadal pełni swoją pierwotną funkcję, czyli służy jako pomoc nawigacyjna dla jednostek pływających. Zasięg jej światła wynosi 20 mil morskich, co odpowiada około 37 kilometrów. Dzięki swojej wysokości i lokalizacji na klifie, latarnia jest widoczna z dużej odległości i góruje nad okoliczną zabudową.

Otoczenie latarni

W bezpośrednim otoczeniu latarni morskiej w Niechorzu znajduje się piękny ogród z imponującymi żywopłotami. To świetne miejsce na spacer czy np. na zrobienie sobie przerwy w ramach wycieczki rowerowej wzdłuż wybrzeża, której elementem jest wejście na latarnię.

Przy latarni znajduje się również strome zejście schodami na betonowy wał ochronny, który wzmacnia brzeg, chroniąc go przed erozją. Zejście prowadzi bezpośrednio na plażę, co stanowi dodatkową atrakcję i pozwala na połączenie zwiedzania ważnego zabytku Niechorza z plażowaniem.

Zwiedzanie latarni w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. W sezonie letnim można ją odwiedzać między godziną 10:00 a 20:00, natomiast poza sezonem (z wyjątkiem świąt) między 10:00 a 18:00.

To warto wiedzieć:

Obowiązują bilety wstępu. Na moment pisania tego artykułu cena biletu normalnego wynosi 15 zł, a ulgowego – 10 zł. Bilet ulgowy przysługuje dzieciom powyżej 5 lat, uczniom, studentom, emerytom oraz rencistom.

Latarnia to niejedyna atrakcja Niechorza dla fanów historii i zabytkowej architektury

Latarnia morska jest jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych atrakcji regionu, natomiast warto zaznaczyć, że na terenie gminy Rewal znajduje się znacznie więcej godnych odkrycia zabytków. Wspomnijmy tylko o ruinach gotyckiego kościoła w Trzęsaczu czy o modernistycznym kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Pobierowie.

Jeśli natomiast fascynuje Cię historia, architektura i funkcja latarni morskich, to koniecznie odwiedź Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, gdzie można zobaczyć modele najpiękniejszych latarni z całego polskiego wybrzeża.

Komfortowym punktem wypadowym do zwiedzania zachodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego jest Olivina Park, kompleks całorocznych domków wakacyjnych gwarantujących hotelowy standard pobytu, maksimum prywatności oraz dostęp do szeregu atrakcji, jak jedyny w okolicy kort do padla, strefa basenowa i strefa SPA w pobliskim Hotelu Amber Park czy liczne udogodnienia dla dzieci.

Już teraz zarezerwuj pobyt w Olivina Park i ciesz się wypoczynkiem na własnych zasadach, zaledwie 10 minut spacerem od plaży w Niechorzu i z bezpośrednim dostępem do atrakcji regionu.

Sprawdź: Amber Park Spa