Zabytki, fascynująca historia, jedne z najpiękniejszych plaż w Europie, czyste powietrze nasycone jodem, spacery, cudowne krajobrazy i zachody słońca – jest wiele powodów, dla których warto spędzić urlop nad Bałtykiem i każdy z nich jest równie dobry. Wiele osób przyjeżdża na polskie wybrzeże również dla ryb, które nigdzie indziej nie smakują równie dobrze. Ryby są dla Bałtyku tym, czym oscypek dla Podhala – kulinarnym symbolem regionu. Każdy z nas ma swoje ulubione ryby występujące w wodach Morza Bałtyckiego, choć często nie zdajemy sobie sprawy z bogactwa morskiej fauny.
Bałtyk jest środowiskiem unikalnym, ponieważ łączy w sobie cechy zarówno morza słonego, jak i słodkowodnego, co sprawia, że występujące w nim ryby są bardzo zróżnicowane. Kilka najważniejszych okazów przybliżamy w naszym artykule.
To jedna z najważniejszych ryb bytujących w wodach Morza Bałtyckiego, przez stulecia symbolizująca zasobność akwenu, a także będąca kluczowym towarem handlowym naszego kraju.
Śledzie tworzą ogromne ławice, dlatego idealnie nadają się do połowów. Są również podstawą diety wielu większych drapieżników morskich, w tym ptaków i fok – miedzy innymi dzięki temu Bałtyk jest tak zróżnicowany i atrakcyjny przyrodniczo.
Sam śledź jest bardzo wartościową rybą, będącą cennym źródłem białka i kwasów omega-3.
Nieprzypadkowo jest nazywany „królem Bałtyku”. To najliczniej reprezentowana ryba drapieżna w wodach tego akwenu. Dorsz występuje głównie w chłodniejszych, głębszych wodach Bałtyku, szczególnie w jego centralnej i południowej części.
Dorsz jest bardzo smacznym mięsem, dlatego można go zjeść w praktycznie każdej smażalni nad Bałtykiem. Warto natomiast wiedzieć, że z uwagi na nadmierny połów, w ostatnich latach populacja dorsza wyraźnie zmalała i dopiero stopniowo się odbudowuje dzięki poważnym ograniczeniom nałożonym na rybaków. Nie warto zatem wierzyć w chwyt marketingowy stosowany przez niektóre smażalnie, reklamujące się jako miejsca, w których latem można zjeść „dorsza świeżo złowionego w Bałtyku”. Nie oszukujmy się: dominuje ryba mrożona, co nie znaczy, że gorsza.
Szproty to małe ryby, które, podobnie jak śledzie, tworzą duże ławice. Pełnią niezwykle ważną funkcję w ekosystemie Bałtyku, stanowiąc pokarm dla większych ryb oraz dla ptaków morskich. Szprot to ceniona ryba konsumpcyjna, najczęściej spotykana w formie konserw, wędlin rybnych oraz przetworów.
Tak, w Morzu Bałtyckim bytuje również łosoś, a dokładnie dziki łosoś atlantycki. Ta bardzo ceniona ryba ma nie tylko wybitne walory smakowe, ale także prozdrowotne. Niestety, z uwagi na zanieczyszczenie wód i połowy, populacja łososia w Bałtyku konsekwentnie spada.
Flądra to jedna z najbardziej znanych ryb Bałtyku, również „reprezentowana” w dosłownie każdej nadmorskiej smażalni. Charakterystyczną cechą flądry jest jej spłaszczenie boczne oraz oczy znajdujące się po jednej stronie głowy. Flądra jest rybą denną, żywiącą się głównie bezkręgowcami, takimi jak małże i krewetki. Jest to ryba bardzo smaczna, przyrządzana na wiele sposobów, najczęściej smażona lub pieczona.
Inna nazwa tej ryby to iglica. Belona nie jest tak znana jak wymienione wcześniej gatunki, natomiast warto o niej wspomnieć, ponieważ pełni ważną funkcję w morskim ekosystemie. Charakteryzuje się wydłużonym, smukłym ciałem i długimi szczękami przypominającymi dziób. Jest to ryba drapieżna, występująca w wodach przybrzeżnych, bardzo smaczna.
Sandacz to jeden z najważniejszych drapieżników występujących w Bałtyku. Choć jest rybą słodkowodną, to bytuje także w zlewiskach Morza Bałtyckiego. Sandacz jest bardzo ceniony w polskiej kuchni za wspaniałe walory smakowe.
Pysznie przyrządzonych ryb występujących w Bałtyku możesz skosztować w restauracji Mojito w Hotelu Amber Park, którą bardzo chętnie odwiedzają goście Olivina Park. W menu znajdziesz m.in. flądrę, dorsza, sandacza, pieczonego łososia, halibuta czy kergulenę. Skusisz się?
Po więcej ciekawostek i praktycznych wskazówek dla osób planujących urlop nad Bałtykiem zapraszamy do pozostałych artykułów na naszym blogu. Poznaj legendy i mity związane z Morzem Bałtyckim, dowiedz się więcej na temat flory Morza Bałtyckiego, a także daj się namówić do spróbowania gry w padla na jedynym w regionie profesjonalnym korcie, który oddajemy do dyspozycji gości Olivina Park.